Atlanta Hawks
Boston Celtics
Charlotte Hornets
Chicago Bulls
Cleveland Cavaliers
Detroit Pistons
Indiana Pacers
Miami Heat
Milwaukee Bucks
Brooklyn Nets
New York Knicks
Orlando Magic
Philadelphia 76ers
Toronto Raptors
Washington Wizards
Dallas Mavericks
Denver Nuggets
Golden State Warriors
Houston Rockets
L.A. Clippers
L.A. Lakers
Memphis Grizzlies
Minnesota Timberwolves
New Orleans Pelicans
Oklahoma City Thunder
Phoenix Suns
Portland Trail Blazers
Sacramento Kings
San Antonio Spurs
Utah Jazz


Uğur Keşçi

Sezon Başında New York Knicks

Sezona  Clevaland Cavaliers’tan fark yiyerek başlayan New York Knicks ilk maçtan bazı şeylerin sinyallerini veriyordu. Savunmadaki yumuşaklık, takım uyumu, bireysel öne çıkma istekleri ve Carmelo Anthony’nin liderlik vazifesi  gibi bazı sorunları vardı ve bu sorunların hepsi şu ana kadar oynadıkları 17 maçta da kendini gösterdi.

Ama New York’ta bazı iyi giden şeyler de vardı. Örneğin kendi evindeki oynama arzuları tekrar gelmişti, beklenen Derrick Rose’dan bambaşka bir adam çıkmıştı sahaya ve New York’un çaylağı, göz bebeği Kristaps Porzingis kendini iyiden iyiye kanıtlamıştı. Şimdi bu iyi ve kötü yanları ele alacak olursak…

Savunmadaki yumuşaklık, son oynanan Oklahoma City Thunder maçında da mağlubiyete neden oldu  ve hâlâ temel eksiklerden biri olarak devam ediyor. Pota altında Joakim Noah, Kristaps Porzingis, Willy Hernangomez ve Kyle O’Quinn olsun, oyun kurucu pozisyonunda DerrickRose olsun ve takımın abisi(!) Carmelo Anthony olsun henüz savunmada agresif bir yapıya ulaşabilmiş değiller. Joakim Noah bu agresifliği deniyor, istiyor ama henüz başarabilmiş değil. Porzingis ve Hernangomez ise daha henüz gençler ve vücutları da bu agresifliğe izin vermiyor. Carmelo Anthony’e gelecek olursak; savunmada sıfır durumda şu an ve birçok yıldız arasından vücut yapısı çok elverişli olmasına rağmen bu vücudu sadece hücumda sergilemekle meşgul. Ama tabii ki bu savunmadaki agresifliği gösteren bir isim var o da Brandon Jennings. Oyuna girdiği andan itibaren hiç hareketsiz kalmayan sürekli topa el uzatarak rakibini rahatsız eden ve rakiplerini sürekli kışkırtan bir oyun oynamakta ki bence New York’un da ihtiyacı olan şey bu.

Takım uyumuna baktığımızda evet ilk maçlara ve hazırlık dönemine göre daha iyi uyum içerisinde olan New York Knicks her takımı yenebilecek potansiyeli gösteriyor fakat bunun içinde ince bir ayar gerekiyor ve bu ayar oturduğu zaman sadece playofflara kalmak değil, playofflarda yükselebilmek de mümkün.

Ve en büyük sorun bireysel öne çıkma arzusu… New York geride olduğu maçlarda geriden gelip çok defa rakiplerini yakalıyor, bazen öndeyken geriye düşüyor veya rakipleri New York’u skor bazında yakalıyor. İşte bu kritik zamanlarda, geriden gelip öne geçme fırsatında ya da kritik noktada maç koparma anlarında özellikle Carmelo Anthony olmak üzere boş top kullanarak bu kritik anlardaki şansları kaybediyor ve maçı da vermek zorunda kalıyorlar. Evet Charlotte Hornets maçında uzatmalarda maçı kazandırdı ama bir çok maçı bu şekilde kaybediyor New York Knicks. Ara sıra maçlarda üst üste sayı bulan Porzingis ve Derrick Rose ise bu bulduğu sayılardan sonra en az 2 hücum boş kullanarak yine kritik zamanlarda hücumları harcayabiliyorlar.

Ufak çaplı da olsa Carmelo Anthony’nin liderlik vazifesi, abilik gömleği şu ana kadar ona bir beden büyük gelmiş gibi duruyor. Evet şu anda takıma liderlik yapabilecek tek oyuncu ve aslında yapması gereken de oyuncu fakat bu sadece sayı bazında istatistik yaparak olacak bir şey gibi durmuyor. Melo şu ana kadar 23 sayı, 5.9 ribaund ve 2.7 asist ortalamaları ile oynuyor. Ama eğer liderlik görevi üstlenecekse ribaund ve özellikle de asist ortalamasını yukarı çekmek zorunda.

Sadece eksiklerden bahsettik ancak New York’un pozisitif yönleri de var. Kendi evinde 6 maçtır yenilmeyen New York nazar boncuğunu bu gece Oklahoma’ya karşı yenilerek taktı. MSG’da taraftarı da coşturan, ateşleyen bir takım görüntüsü sergileyen New York kendi evinde daha arzulu oynamaya başladı ve rakiplerine kendi evinde ecel terleri de döktürüyor diyebiliriz.

Son olarak gelelim Derrick Rose ve Porzingis’e… Derrick Rose, New York’a geldiği zaman bir çok şey söylenmişti sakatlık durumları yüzünden eskisi kadar iyi olamaz ve göze hoş gelen bir oyun sergileyemez denmişti. Evet eskisi kadar iyi değil ama mevcut durumda en iyisini vermeye çalışıyor. Bu gece Oklahoma potasına a bıraktığı 30 sayı ile dikkat çekici sinyaller veriyor. 15.9 ve 5 asist ortalamaları ile Derrick Rose eskisine dönmek için bir gayret içerisinde ve bu da New York için olumlu bir gelişme. Porzingis…Porzingis…Porzingis… 20.9 sayı-5.4 ribaund ve 1.3 blok ortalamaları ile oynayan ve gelecekte en iyi Avrupalı oyuncu olmayı kafasına koymuş bir çaylak. Bu sezon kendisinin en yüksek sayı rekorunu 35 sayı ile Detroit Pistons’a karşı kıran Porzingis çok iyi bir gelecek vaad ediyor ve New York’un tüm geleceğini oluşturan yegâne isim.

PAYLAŞ               
Batı Konferansı
Sıra Takım O G M AV
1 Gol. Warriors 47 40 7 5549-4921
2 San. Spurs 46 36 10 4949-4563
3 Hou. Rockets 50 35 15 5717-5413
4 L.A. Clippers 48 30 18 5174-4976
5 Uta. Jazz 48 29 19 4769-4677
Doğu Konferansı
Sıra Takım O G M AV
1 Cle. Cavaliers 45 31 14 4948-4741
2 Tor. Raptors 47 29 18 5149-4906
3 Bos. Celtics 47 29 18 5080-4966
4 Atl. Hawks 47 27 20 4839-4852
5 Was. Wizards 46 26 20 4909-4843
Yaklaşan herhangi bir maç yayını bulunmamakta.